Side 1 af 1

Min første Alfa

: 11 sep, 2006 03:49
af Wahlgren
Jeg er blevet hooked på en Alfa 156 1.8 TS, folk har bare travlt med at fortælle mig at de går i stykker, er dyre at reparere osv. osv. Det tror jeg selvfølgelig ikke på, men jeg har ladet mig fortælle at jeg skal gå efter en model der er fra 2000 eller derefter da visse børnesygdomme skulle være fixet i de modeller. Det må I jo kunne gøre mig lidt klogere på, er der hold i det?

: 11 sep, 2006 05:58
af elp
Hej Wahlgren og velkommen. Der er altid løbende forbedringer på en bilmodel jo længere hen i produktionsforløbet man kommer.
På AR 156 har der været problem med knastvariatoren (diesel lyd), tandremmens strammer hjul. Tandremmen og dens strammer skal skiftes hver 80000 km eller 3 år, variatoren når diesellyden kommer ved remskift.
Nogle 156'er har et relativt stor olieforbrug, så derfor tjek oliepinden jævnligt, efter hver tankning i starten indtil du har fundet ud af hvor meget (om noget - andre 156'er bruger ikke olie).
Ellers find en velholdt bil med fuld servicebog og helst ekstra rustbeskyttet.
God jagt.

: 11 sep, 2006 06:10
af Wahlgren
Så har jeg lidt at gå efter, tak for det :)